Skip to content

16-22 maja 2022

Zastanawiasz się, czy edukacja antydyskryminacyjna jest dla Ciebie? Oczywiście, że jest! I możesz się nią zajmować w takim wymiarze, jaki jest dla Ciebie dostępny: w domu, w biurze, w szkole.

Edukacja antydyskryminacyjna jest prosta i dostępna dla każdego. Edukacja antydyskryminacyjna jest jasna jak słońce!

Zapraszamy Cię do włączenia się we wspólne świętowanie “Tygodnia dla Edukacji Antydyskryminacyjnej”, który zaplanowały_liśmy na 16-22 maja 2022 roku.

W jego ramach pokażemy, kto i w jaki sposób prowadzi w Polsce edukację antydyskryminacyjną – zobaczysz, że to zwyczajne, uśmiechnięte osoby, i że tą tematyką zajmują się w bardzo różnorodny sposób.

Przypomnimy nasze materiały edukacyjne, które możesz wykorzystać w pracy edukacyjnej albo w rozmowie z rodziną. Damy Ci też garść gadżetów online, które pomogą wyrazić wsparcie dla EA i wspólnie celebrować ten pierwszy w historii specjalny tydzień.

Jak możesz się zaangażować?

Społeczeństwo osób żyjących w Polsce jest bardzo różnorodne – różnimy się ze względu na płeć, wiek, poziom sprawności, orientację psychoseksualną i tożsamość płciową, pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, wyznanie… lista jest nieskończona.

Jednocześnie poziom uprzedzeń i dyskryminacji stale rośnie, a ich wyrazem jest mowa nienawiści, przestępstwa z nienawiści, dyskryminacja instytucjonalna i systemowa. Szczególnie wyraźnie widzimy to np. wobec osób uchodźczych o kolorze skóry innym niż biały czy pochodzących spoza Europy, czy wobec osób należących do społeczności LGBT+.

Ale te same mechanizmy dotykają różnych innych grup – w szkole to dzieci o najniższym statusie społeczno-ekonomicznym oraz osoby o ekspresji płciowej innej niż powszechnie przyjęta. Nie zmienia się sytuacja dziewcząt i kobiet, które doświadczają molestowania seksualnego i dyskryminacji ze względu na płeć. 

Dlatego uważamy, że edukacja antydyskryminacyjna i emancypacyjna, edukacja na rzecz równości i praw człowieka to absolutna konieczność. To umiejętności na nasze czasy. 

Korzyści płynących z edukacji antydyskryminacyjnej możesz doświadczyć, podejmując niewielkie działania w Twoim najbliższym otoczeniu. Nawet najmniejsze z nich wpłyną pozytywnie na jakość relacji i poczucie bezpieczeństwa nas wszystkich – bez względu na to, skąd pochodzimy, jak wyglądamy, kogo kochamy.

Współcześnie umiejętności i kompetencje z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej są istotne również dla zdrowia psychicznego i fizycznego, pomagają lepiej zrozumieć świat, poczuć się w nim pewnie. Dają siłę, by stawiać czoła społecznym trudnościom.

W szkole wprowadzenie elementów edukacji antydyskryminacyjnych wzmocni w osobach uczniowskich  poczucie własnej wartości i wpłynie pozytywnie na integrację grupy. Wraz z wzrastającym poziomem bezpieczeństwa w klasie poprawią się warunki rozwoju i nauki, a dzieci i młodzież zdobędą narzędzia konieczne i potrzebne w dorosłym życiu. Z edukacją antydyskryminacyjną zbudujesz zgraną klasę.

Zobacz, co przygotowały_liśmy dla Ciebie w ramach Tygodnia dla Edukacji Antydyskryminacyjnej:

 • materiały do pobrania: plakaty (w wersji dla szkoły i innych przestrzeni), kolorowankę i wlepkę do samodzielnego wydruku;
 • spotkanie on-line otwierające Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej – poniedziałek 16 maja, dołącz i zobacz streaming na żywo na naszym Facebooku – wkrótce więcej szczegółów;
 • 7 niezwykłych historii osób, które realizują edukację antydyskryminacyjną na co dzień – śledź nasze media społecznościowe (Facebook i Instagram) i stronę internetową już od poniedziałku 16 maja;
 • scenariusze i materiały edukacyjne do zrealizowania w klasie lub grupie;
 • ramkę na Twoje zdjęcie do zamieszczenia w mediach społecznościowych (do samodzielnej edycji).

Co Ty możesz zrobić dla edukacji antydyskryminacyjnej?

 • odwiedź nasze media społecznościowe – polub fanpage i/lub Instagrama TEA, a dotrą do Ciebie wszystkie publikowane historie. Udostępniaj i lajkuj nasze posty i grafiki;
 • wydrukuj nasz plakat i powieś w ważnym dla Ciebie miejscu – w pracy, szkole, bibliotece, przychodni;
 • wydrukuj kolorowanki – zaproponuj je dzieciom, a przy okazji porozmawiaj z nimi o równości. Albo pokoloruj sam*, to bardzo relaksujące;
 • wydrukuj nasze wlepki i zrób z nich użytek rozdaj rodzinie i znajomym, naklej na komputer, kalendarz/zeszyt lub użyj w przestrzeni publicznej w dozwolonym miejscu;
 • użyj naszej specjalnej ramki na zdjęcie, dzięki której wyrazisz poparcie dla edukacji antydyskryminacyjnej – wstaw swoje zdjęcie, zapisz i puść dalej w świat;
 • przeprowadź lekcje lub zajęcia w klasie/grupie z wykorzystaniem naszych materiałów.

Świętuj Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej razem z nami!

Poznaj nasze historie

najedź na zdjęcie, aby rozwinąć

dotknij zdjęcie, aby rozwinąć

Wróć tutaj 16 maja!
Tego dnia rozpoczniemy publikowanie historii.
Polub nas na Facebooku, aby tego nie przegapić.

Sugerowane publikacje

Nie wiesz, od czego zacząć swoją przygodę z edukacją antydyskryminacyjną?
Skorzystaj z naszych bezpłatnych scenariuszy i materiałów:

Materiały promocyjne

Skip to content