W tym roku pokazujemy, że edukacja antydyskryminacyjna to zmiana blisko Ciebie!
Czekają na Ciebie opowieści, wydarzenia, materiały cyfrowe i gadżety. Świętuj razem z nami!
Nowa edycja podręcznika trenerskiego
Zapraszamy do pobrania nowej edycji popularnego podręcznika trenerskiego do edukacji antydyskryminacyjnej. Odświeżone treści i aktualne realia trenerskiej pracy w niezmiennie przystępnej formie – pobierz już teraz cyfrową wersję za darmo!
Kim jesteśmy?
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej to organizacja non-profit, która zrzesza specjalistki i specjalistów zajmujących się edukacją antydyskryminacyjną.
Szkolimy edukatorki i edukatorów, nauczycielki i nauczycieli. Tworzymy dla nich specjalistyczne publikacje i materiały.
Doradzamy partnerom instytucjonalnym oraz biznesowym jak wdrażać rozwiązania systemowe oraz przygotowujemy dla nich szkolenia szyte na miarę.
Posłuchaj naszego podcastu!
Kalejdoskop Równości to podcast dla każdego_każdej.
W przystępny sposób przyglądamy się mechanizmom dyskryminacji i wykluczenia, a także sytuacji grup dyskryminowanych i ich drodze do emancypacji. W każdym z 12 odcinków usłyszycie ciekawe osoby, które na co dzień zajmują się równością.
Znajdziesz nas na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts oraz na YouTube z transkrypcją i w polskim języku migowym.
Najczęstsze pytania
Edukacja antydyskryminacyjna rozwija wiedzę na temat mechanizmów dyskryminacji i wykluczenia, buduje kompetencje przeciwdziałania dyskryminacji, rozwija wiedzę na temat grup dyskryminowanych oraz ruchów emancypacyjnych, wzmacnia grupy i osoby dyskryminowane na zasadach włączania i upodmiotowienia.
Edukacja antydyskryminacyjna może przybierać wiele form. Może być realizowana w ramach formalnego systemu edukacji (np. na lekcjach wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej), lub w ramach działań nieformalnych (np. podczas gry miejskiej otwartej dla wszystkich chętnych, na przeglądzie filmowym, w ramach kampanii społecznej). Najpowszechniejszą formą prowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej są szkolenia, warsztaty lub treningi, czyli w większości formy wykorzystujące aktywne metody uczenia.
Skuteczny proces edukacyjny odbywa się na trzech płaszczyznach: buduje wiedzę, rozwija umiejętności i kształtuje postawy. Te trzy płaszczyzny są tak samo ważne w edukacji antydyskryminacyjnej. W zależności od tego, na którą z nich kładziemy największy nacisk, rozróżnia się trzy podstawowe formy edukacyjne: szkolenie, warsztat i trening. Szkolenie ma na celu przede wszystkim przekazanie wiedzy. Warsztat koncentruje się na rozwijaniu umiejętności. Trening to forma, która skupia się na kształtowanie postaw.
Nie. Edukacja antydyskryminacyjna skupia się na przeciwdziałaniu przemocy motywowanej uprzedzeniami, przybliża perspektywę grup mniejszościowych i uczy o prawach człowieka. Natomiast edukacja seksualna dostarcza wiedzy na temat seksualności człowieka i porusza tematy związane z relacjami, zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym oraz przeciwdziała przemocy seksualnej.
Edukacja antydyskryminacyjna to otwarty katalog działań. Może być realizowana w ramach lekcji obowiązkowych, np. na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, a może być prowadzona jako zajęcia dodatkowe w formie warsztatowej. Przykładowe scenariusze lekcji można znaleźć w dziale Biblioteka.
Edukacja antydyskryminacyjna jest skutecznym narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji, molestowaniu i mobbingowi w miejscu pracy. TEA oferuje warsztaty antydyskryminacyjne dla pracowników i pracowniczek oraz szkolenia z zarządzania różnorodnością dla kadry managerskiej. Pomagamy też wdrażać strategie CSR, czy strategie zrównoważonego rozwoju. Przeprowadzamy audyty równościowe.
Aktualności
Nie wiesz od czego zacząć?
Początki z edukacją antydyskryminacyjną potrafią być wyzwaniem, dlatego wybraliśmy dla Ciebie kilka polecanych materiałów na start.
Nauczycielki i nauczyciele
Rodzice
Biznes i HR
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
Biblioteka materiałów
W naszej cyfrowej bibliotece czekają na Ciebie publikacje, e-booki, gotowe scenariusze i materiały. Wszystkie do pobrania za darmo!
Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś w Polsce potrzebna tak jak nigdy dotąd.
Zapisz się na nasz newsletter!
1-2 wiadomości w miesiącu. Zero spamu.
Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś w Polsce potrzebna tak jak nigdy dotąd.
Wesprzyj nas! KRS 0000337613
Program PIT udostępniamy we współpracy
z IWOP w ramach projektu PITax.pl dla OPP.