Skip to content

Warsztat: “Gruba, gruby, grubx, grubość – skąd „nagle” spór o duże ciała?” z Natalią Skoczylas

Drogie Osoby, zapraszamy Was na najnowsze, październikowe warsztaty on-line:

Temat: Gruba, gruby, grubx, grubość – skąd „nagle” spór o duże ciała?

Terminy: 06.10.2022 r., w godz. 17:00-20:00.

Warsztaty poprowadzi Natalia Skoczylas – prawniczka, działaczka antydyskryminacyjna i antyprzemocowa. Specjalistka z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie (Niebieska Linia, IPZ). Współtwórczyni i podcasterka w projekcie Vingardium Grubiosa, czyli pierwszej polskiej inicjatywie zajmującej się grubością samorzeczniczo w kontekście społeczno-politycznym.

O czym będziemy rozmawiać?
Zgodnie z raportem HBSC Światowej Organizacji Zdrowia z 2020 roku, aż 52% polskich dziewcząt i 31% polskich chłopców w wieku 15 lat określa swoje ciała jako „za grube”. To najwyższe wyniki w całej Europie. Wrogość wobec grubych ciał w sensie społecznym wpływa na osobisty stosunek i własną relację z ciałem. Mimo to nadal bardzo często w ujęciu antydyskryminacyjnym używamy pojęć medycznych, takich jak „nadwaga” czy „ot*łość” zamiast skupić się na tym, co faktycznie wyzwala zinternalizowane przekonania o grubości (nie, nie jest to zwykle troska o zdrowie). Zajęcia będą składały się z dwóch części, o których Natalia Skoczylas pisze tak:
🔸wykładowej (otwartej publicznie) podczas której wprowadzę zapożyczone z anglojęzycznego świata pojęcia, takie jak weightism, fatfobia czy fatshaming – i wytłumaczę o co w nich chodzi posiłkując się zarówno badaniami naukowymi, jak i historiami z życia,
🔸warsztatowej (dla zapisanej grupy), w trakcie której porozmawiamy o tym skąd się biorą nasze uprzedzenia i poćwiczymy, jak można wspierać uważnianie doświadczeń osób o grubych ciałach.

Warsztaty online potrwa 3 godziny i będzie składał się z dwóch modułów:
1) moduł teoretyczny – wprowadzenie do tematu, podstawy teoretyczne i naukowe (moduł nagrywany i udostępniany w bibliotece TEA po naszym spotkaniu, uzupełnione o tłumaczenie na Polski Język Migowy);
2) moduł praktyczny – warsztatowy – ćwiczenia i dyskusje wokół tematu warsztatu (moduł dostępny wyłącznie dla zapisanych osób uczestniczących, nie będzie nagrywany).

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z Małgorzatą Jonczy-Adamską, koordynatorką projektu, e-mail: m.jonczy@tea.org.pl.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu “Latarnia Równości. Pozytywnie o Edukacji Antydyskryminacyjnej”, prowadzonego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś potrzebna w Polsce tak jak nigdy dotąd.

Skip to content