Specjalistyczna Szkoła Facylitacji Społecznej – poziom zaawansowany to autorskie przedsięwzięcie Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Celem Szkoły jest wzmocnienie kompetencji trenerskich i metodologicznych doświadczonych trenerek i trenerów antydyskryminacyjnych. Szkoła składa się z różnych form edukacyjnych: warsztatów specjalistycznych, superwizji grupowej i indywidualnej oraz seminariów specjalistycznych poświęconych grupom dyskryminowanym.
Pierwsze warsztaty specjalistyczne dotyczyły Analizy Transakcyjnej. AT jest modelem rozumienia ludzkich zachowań, postaw i komunikacji. Umożliwia m.in. diagnozowanie stanów ja oraz transakcji, czyli sposobów budowania relacji z innymi osobami. Podejście analizy transakcyjnej, w tym analiza trójkąta dramatycznego Karpmana posłużyły podczas warsztatu specjalistycznego do analizy relacji osoby prowadzącej z grupą oraz wykorzystania trójkąta dramatycznego w edukacji antydyskryminacyjnej. AT dostarcza narzędzia analizy pracy z grupą i indywidualnym uczestnikiem/uczestniczką, uczy, jak rozpoznawać i przerywać gry transakcyjne toczące się w sytuacjach szkoleniowych, pomaga świadomie budować relacje z grupą. Warsztaty prowadziła dr Martyna Goryniak.
Zajęcia w Szkole zaawansowanej odbywają się w dwóch grupach – grupie stałej, która właśnie rozpoczęła Szkołę oraz w grupie otwartej, która rusza w listopadzie. W Szkole, w Grupie Stałej, uczestniczy 15 osób, 12 kobiet i 3 mężczyzn reprezentujący 8 organizacji pozarządowych:
- Abramowicz Marta, Kampania Przeciw Homofobii
- Borowska Małgorzata, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
- Cieślikowska Dominika, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
- Dymowska Małgorzata, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
- Jonczy-Adamska Małgorzata, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
- Kędziora Karolina, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
- Kozakoszczak Agnieszka, Forum na Rzecz Różnorodności Społecznej
- Kudarewska Anna, Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa
- Pawlęga Michał, Stowarzyszenie Lambda Warszawa
- Rawłuszko Marta, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
- Sarata Natalia, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
- Sekutowicz Katarzyna, Stowarzyszenie BORIS
- Śmiszek Krzysztof, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
- Świerszcz Jan, Kampania Przeciw Homofobii
- Teutsch Agata, Fundacja Autonomia
Kolejne zajęcia w ramach Szkoły odbędą się w dniach 17-19 listopada 2011 – zajęcia z analizy transakcyjnej dla Grupy Otwartej oraz seminarium specjalistyczne dla obu grup, które odbędzie się 16 grudnia b.r.
Specjalistyczna Szkoła Facylitacji Społecznej – poziom zaawansowany realizowana jest w ramach projektu partnerskiego „Sieć na rzecz promowania równości i różnorodności w działaniach administracji publicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.