Skip to content

Metoda dociekań filozoficznych

Grafika z napisem: “Latrania Równości, warsztat on-line, 7 kwietnia, Podejście dialogiczne i metoda dociekań filozoficznych w pracy antydyskryminacyjnej i emancypacyjnej, Marta Gontarska” oraz logotypy projektowe.

Warsztat on-line o metodzie dociekań filozoficznych. 7.04.2022

Cieszymy się, mogąc zaprosić Was do udziału w kolejnych warsztatach online, organizowanych przez nasze stowarzyszenie. Tym razem porozmawiamy o metodzie dociekań filozoficznych, a warsztat poprowadzi ekspertka edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej Marta Gontarska.

Temat: Podejście dialogiczne i metoda dociekań filozoficznych w pracy antydyskryminacyjnej i emancypacyjnej

Termin: 07.04.2022 r., w godz. 17:00-20:00.

Kto poprowadzi spotkanie?  Marta Gontarska – ekspertka, trenerka i rzeczniczka krytycznej edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej. Od 2018 roku doktorantka Wydziału Studiów Stosowanych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, gdzie prowadzi badania organizacji i ruchów społecznych z perspektywy edukacji dorosłych. Współpracuje z Akcją Demokracją oraz Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej. W pracy edukacyjnej wykorzystuje głównie dwie metody pracy oparte na dialogu: dociekania filozoficzne oraz otwarte przestrzenie dla dialogu i dociekań. Posiada certyfikat brytyjskiej organizacji SAPERE z metody dociekań filozoficznych dla dzieci i młodzieży (ang. philosophy for children).

O czym będziemy mówić? Podczas spotkania/warsztatu zapoznasz się z założeniami metody dociekań filozoficznych, a także dowiesz się jak wykorzystać ją do Twojej pracy na rzecz równości. Moc zadawania pytań i dialog, który nie ma na celu wypracowania konsensualnej odpowiedzi grupy, będą osią tego warsztatu. Dowiesz się jak stworzyć otwartą, krytyczną i kreatywną przestrzeń, gdzie pojawią się różne perspektywy i punkty widzenia.

Podejście dialogiczne zmienia relację pomiędzy osobą prowadzącą i grupą, jest oparte na idei współwłasności, ale też zmienia tempo pracy dając czas na refleksję i poszerzanie własnej perspektywy. Nie trzeba być filozofką czy filozofem, żeby prowadzić dociekania filozoficzne, wystarczy obudzenie w sobie ciekawości i refleksji. Podążanie za grupą w procesie dialogu często jest wartością również dla osoby prowadzącej i czyni ten proces uczącym dla obydwu stron.

Dociekania filozoficzne jako narzędzie/metoda dopełniają się z celami i wartościami edukacji antydyskryminacyjnej i wspierają szacunek dla różnorodności. Dostaniesz praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które od zaraz możesz włączyć do zajęć szkolnych czy warsztatu, a także listę materiałów, które zainspirują do dalszego zgłębiania tajników metody.

W jakiej formie? Warsztaty online potrwa 3 godziny i będzie składał się z dwóch modułów:
1) moduł teoretyczny – wprowadzenie do tematu, podstawy teoretyczne i naukowe (moduł nagrywany i udostępniany w bibliotece TEA po naszym spotkaniu, uzupełnione o tłumaczenie na Polski Język Migowy);
2) moduł praktyczny – warsztatowy – ćwiczenia i dyskusje wokół tematu warsztatu (moduł dostępny wyłącznie dla zapisanych osób uczestniczących, nie będzie nagrywany).

Jak się zapisać? Zgłoszenia przyjmujemy przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY do 3 kwietnia 2022 r. Na część otwartą, nagrywaną, zapraszamy wszystkie osoby. O przyjęciu na część warsztatową poinformujemy Cię 4 kwietnia br. Jeżeli liczba zgłoszeń przekroczy nasze możliwości, priorytetowo potraktujemy osoby z mniejszych miejscowości. Zadbamy także o różnorodność grupy pod względem płci.

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z Małgorzatą Jonczy-Adamską, koordynatorką projektu, e-mail: m.jonczy@tea.org.pl.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu “Latarnia Równości. Pozytywnie o Edukacji Antydyskryminacyjnej”, prowadzonego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś potrzebna w Polsce tak jak nigdy dotąd.

Skip to content