fbpx Skip to content

Kurs antydyskrymincyjny dla średniozaawansowanych

Grafika przedstawia kolorowe elementy oraz dwa ludziki czytające/pokazujące książkę, oraz napis: “Edukacja antydyskryminacyjna – kurs online dla osób średniozaawansowanych, marzec-maj 2022” i logotypy projektowe.

Serdecznie zapraszamy Cię na kurs online w zamkniętej grupie na Facebooku, poświęcony prowadzeniu edukacji antydyskryminacyjnej. Kurs jest adresowany do osób, które już mają doświadczenie w prowadzeniu edukacji antydyskryminacyjnej czy realizacji różnego typu działań na rzecz grup dyskryminowanych, potrzebują jednak uporządkowania wiedzy i spotkania z osobami myślącymi podobnie.

Dlaczego realizujemy ten kurs?
Chcemy wspierać osoby prowadzące edukację emancypacyjną i antydyskryminacyjną, a także osoby zainteresowane prowadzeniem takiej edukacji – zarówno w szkole, jak i w ramach różnych działań nieformalnych. Chcemy, żeby osoby, które pracują w obszarze antydyskryminacyjnym, równościowym, emancypacyjnym czuły nasze wsparcie, żeby mogły się rozwijać, sieciować, uczyć od siebie nawzajem. I wreszcie, żeby idea edukacji antydyskryminacyjnej szła w świat, trafiała do różnych grup, z którymi się na co dzień spotykają i pracują.

Co, gdzie, kiedy?

Nasz kurs online realizujemy w następującej formule:

5.03.-8.04.2022 – 5 tygodni edukacji – zdobywania wiedzy i umiejętności, uczenia się od siebie nawzajem. W tym:

  • 5-6.03.2022 – “Warsztat antydyskryminacyjny” online (2 dni, 16 godzin szkoleniowych),
  • 9.03.2022, 16.03.2022, 23.03.2022, 30.03.2022, 6.04.2022 – popołudniowe live i spotkania eksperckie
  • materiały i kontakt w zamkniętej grupie na fb

11.04-22.05.2022 – 6 tygodni na praktykowanie edukacji antydyskryminacyjnej, czyli zajęcia powielające/upowszechniające. W tym:

  • 9.04.2022, 23.04.2022, w godz. 10:00-14:00 – konsultacje grupowe, możliwości przećwiczenia planowanych aktywności,
  • konsultacje indywidualne – wg indywidualnych ustaleń,
  • kolejne materiały i krótkie live w zamkniętej grupie.

Tematyka poruszana w czasie kursu:

– warsztat antydyskryminacyjny – mechanizmy powstawania stereotypów, uprzedzeń
i dyskryminacji, reagowanie na dyskryminację, grupy szczególnie narażone na wykluczenie, przywilej, intersekcjonalność,

– mowa nienawiści, język inkluzywny (włączający), znaczenie języka jako narzędzia opisu
i konstruowania świata,

– metodologia prowadzenia warsztatów antydyskryminacyjnych – części warsztatu, ćwiczenia, podręczniki, cykl Kolba, interwencje trenerskie, trudne sytuacje w grupie,

– płeć, gender, niebinarność,

– i tematy wniesione przez osoby uczestniczące w kursie.


Zajęcia będą realizowane przez członkinie i członków Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Dla kogo? Jakie korzyści odniesiesz z udziału w kursie?
Cały cykl koncentruje się na budowaniu wiedzy, świadomości i umiejętności w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji i prowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej. To wydarzenie adresujemy do osób, które są zainteresowane tematyką antydyskryminacyjną i chcą prowadzić taką edukację z różnymi grupami. Zależy nam, żeby dotrzeć do tych osób, które mają już wiedzę czy umiejętności w wybranym obszarze przeciwdziałania dyskryminacji i edukacji nt. równości, emancypacji czy praw człowieka, potrzebują jednak więcej doświadczenia, uporządkowania, i sieci ludzi myślących podobnie.

Chcesz prowadzić edukację antydyskryminacyjną, masz już wiedzę, ale czujesz się jeszcze niepewnie w kontakcie z grupą? A może już podejmujesz pierwsze próby i chcesz się doskonalić? Uczył*ś się tylko z podręczników, ale potrzebujesz doświadczyć udziału w różnych ćwiczeniach i aktywnościach antydyskryminacyjnych? Nie wiesz, jak odpowiadać na trudne pytania i reagować na uprzedzenia pojawiające się na sali szkoleniowej, w klasie lekcyjnej albo dyskusjach publicznych? Chcesz podzielić się wiedzą?

Udział w całym kursie jest niedopłatny ze względu na finansowanie go w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. My damy Ci wiedzę i umiejętności, ale chcemy od Ciebie coś w zamian:

– chcemy, żebyś przeprowadził* zajęcia upowszechniające/powielające dla grupy, z którą pracujesz albo do której masz dostęp (dla ok. 12 osób). W trakcie przygotowań możesz skorzystać z naszego merytorycznego wsparcia – konsultacji indywidualnych lub grupowych.
– prosimy, żebyś przygotował* prezentację/wykład/krótkie ćwiczenie dla pozostałych osób, które biorą udział w kursie – w ten sposób nasza grupa będzie żywa, będziemy uczyć się od siebie nawzajem i wreszcie – ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Możemy zrobić spotkanie na żywo, nagrać krótką rozmowę, możesz dla nas coś napisać albo narysować. Czas na przeprowadzenie/pokazanie swojego kawałka wiedzy to cały czas trwania kursu.


Jak się zgłosić?
Zgłoszenia przyjmujemy przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY do 24 lutego br. O przyjęciu na kurs poinformujemy Cię do 27 lutego br. Jeżeli liczba zgłoszeń przekroczy nasze możliwości (mamy 20 miejsc), priorytetowo potraktujemy osoby z mniejszych miejscowości. Zadbamy także o różnorodność grupy pod względem płci. 

Uwaga, bardzo zależy nam, żeby osoby zgłaszające się wzięły udział w całym cyklu – jeśli któryś termin Ci nie pasuje, prosimy, zostaw to miejsce dla innych osób. Dopuszczamy jedną nieobecność w ramach krótkich spotkań eksperckich.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z  Małgorzatą Jonczy-Adamską, która jest koordynatorką projektu, e-mail: m.jonczy@tea.org.pl.

Cykl warsztatów odbywa się w ramach projektu „Latarnia Równości. Pozytywnie o Edukacji Antydyskryminacyjnej”, realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś potrzebna w Polsce tak jak nigdy dotąd.

Skip to content