Skip to content

Koalicja na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej i Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej w związku z rozpoczętym strajkiem publikuje list poparcia dla postulatów środowiska nauczycielskiego

Warszawa, 8 kwietnia 2019 r.

List poparcia dla postulatów środowiska nauczycielskiego

W związku z zaplanowanym na 8 kwietnia 2019 r. ogólnopolskim strajkiem środowiska nauczycielskiego, solidaryzujemy się z nauczycielkami i nauczycielami uczestniczącymi w proteście oraz wyrażamy poparcie dla ich postulatów dotyczących wysokości wynagrodzeń i warunków pracy.

Godne wynagrodzenia i warunki pracy, przejrzysta i motywująca ścieżka awansu zawodowego, prestiż zawodu nauczycielki i nauczyciela – to czynniki, które znacząco wpływają na jakość edukacji oraz na bezpieczeństwo uczniów i uczennic w szkołach.

Przeciążenie biurokracją oraz szereg negatywnych zmian towarzyszących reformie systemu oświaty stanowią zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa uczniów i uczennic jak i możliwości skutecznego korzystania przez nich z prawa do edukacji. Nasz szczególny sprzeciw budzą:

  • nieuzasadnione merytorycznie zmiany programowe, wprowadzane w pośpiechu – bez odpowiedniego przygotowania, dialogu i konsultacji ze środowiskiem nauczycielskim oraz dbałości o ich jakość,
  • wycofanie zapisów zobowiązujących placówki edukacyjne do prowadzenia działań antydyskryminacyjnych,
  • ograniczanie autonomii szkół oraz wywieranie przez instytucje odpowiedzialne za system edukacji formalnej w Polsce presji na szkoły, które podejmują działania na rzecz przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji,
  • zwiększenie liczby uczniów i uczennic w budynkach szkolnych oraz wynikające z tego zmiany w organizacji pracy szkoły powodujące napięcia w społecznościach szkolnych.

Ogólny chaos i atmosfera towarzysząca wprowadzanym zmianom, przyczyniają się do pogłębiania wykluczenia, przemocy rówieśniczej i dyskryminacji w szkołach. Tym samym stanowią zagrożenie dla rozwoju, dobrostanu, a niejednokrotnie także zdrowia i życia uczniów i uczennic.

Popieramy postulaty środowiska nauczycielskiego oraz solidaryzujemy się z postawą nauczycielek i nauczycieli, których wymagająca praca i towarzysząca jej odpowiedzialność powinny być godnie wynagradzane oraz prowadzone w warunkach umożliwiających skupienie na działaniach wychowawczych i dydaktycznych na rzecz dzieci i młodzieży.

Zarząd Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej

 

Organizacje członkowskie Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej:

  1. Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
  2. Kampania przeciw Homofobii
  3. Fundacja Przestrzeń Kobiet
  4. Społeczny Monitor Edukacji
  5. Fundacja Autonomia
  6. Fundacja Dialog-Pheniben
  7. Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL
  8. Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita
  9. Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej
  10. Stowarzyszenie 9dwunastych
  11. Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa
  12. ANTERIS Fundacja Pomocy Prawnej
  13. Fundacja Punkt Widzenia
  14. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa “Bardziej kochani”
  15. Fundacja Ośrodka KARTA
  16. Fundacja Pozytywnych Zmian
  17. Stowarzyszenie Homo Faber
  18. Fundacja Feminoteka
  19. Stowarzyszenie Queerowy Maj
  20. SPUNK Fundacja Nowoczesnej Edukacji
  21. Stowarzyszenie Jeden Świat
  22. Fundacja Trans-Fuzja
  23. Stowarzyszenie Lambda Warszawa
  24. Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego
  25. Fundacja HerStory

 

Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś potrzebna w Polsce tak jak nigdy dotąd.

Skip to content