Warszawa, 8 kwietnia 2019 r.
List poparcia dla postulatów środowiska nauczycielskiego
W związku z zaplanowanym na 8 kwietnia 2019 r. ogólnopolskim strajkiem środowiska nauczycielskiego, solidaryzujemy się z nauczycielkami i nauczycielami uczestniczącymi w proteście oraz wyrażamy poparcie dla ich postulatów dotyczących wysokości wynagrodzeń i warunków pracy.
Godne wynagrodzenia i warunki pracy, przejrzysta i motywująca ścieżka awansu zawodowego, prestiż zawodu nauczycielki i nauczyciela – to czynniki, które znacząco wpływają na jakość edukacji oraz na bezpieczeństwo uczniów i uczennic w szkołach.
Przeciążenie biurokracją oraz szereg negatywnych zmian towarzyszących reformie systemu oświaty stanowią zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa uczniów i uczennic jak i możliwości skutecznego korzystania przez nich z prawa do edukacji. Nasz szczególny sprzeciw budzą:
- nieuzasadnione merytorycznie zmiany programowe, wprowadzane w pośpiechu – bez odpowiedniego przygotowania, dialogu i konsultacji ze środowiskiem nauczycielskim oraz dbałości o ich jakość,
- wycofanie zapisów zobowiązujących placówki edukacyjne do prowadzenia działań antydyskryminacyjnych,
- ograniczanie autonomii szkół oraz wywieranie przez instytucje odpowiedzialne za system edukacji formalnej w Polsce presji na szkoły, które podejmują działania na rzecz przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji,
- zwiększenie liczby uczniów i uczennic w budynkach szkolnych oraz wynikające z tego zmiany w organizacji pracy szkoły powodujące napięcia w społecznościach szkolnych.
Ogólny chaos i atmosfera towarzysząca wprowadzanym zmianom, przyczyniają się do pogłębiania wykluczenia, przemocy rówieśniczej i dyskryminacji w szkołach. Tym samym stanowią zagrożenie dla rozwoju, dobrostanu, a niejednokrotnie także zdrowia i życia uczniów i uczennic.
Popieramy postulaty środowiska nauczycielskiego oraz solidaryzujemy się z postawą nauczycielek i nauczycieli, których wymagająca praca i towarzysząca jej odpowiedzialność powinny być godnie wynagradzane oraz prowadzone w warunkach umożliwiających skupienie na działaniach wychowawczych i dydaktycznych na rzecz dzieci i młodzieży.
Zarząd Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej
Organizacje członkowskie Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej:
- Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
- Kampania przeciw Homofobii
- Fundacja Przestrzeń Kobiet
- Społeczny Monitor Edukacji
- Fundacja Autonomia
- Fundacja Dialog-Pheniben
- Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL
- Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita
- Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej
- Stowarzyszenie 9dwunastych
- Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa
- ANTERIS Fundacja Pomocy Prawnej
- Fundacja Punkt Widzenia
- Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa “Bardziej kochani”
- Fundacja Ośrodka KARTA
- Fundacja Pozytywnych Zmian
- Stowarzyszenie Homo Faber
- Fundacja Feminoteka
- Stowarzyszenie Queerowy Maj
- SPUNK Fundacja Nowoczesnej Edukacji
- Stowarzyszenie Jeden Świat
- Fundacja Trans-Fuzja
- Stowarzyszenie Lambda Warszawa
- Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego
- Fundacja HerStory