fbpx Skip to content

150 nowych haseł w słowniku równości

Dwa główne zasoby portalu rownosc.info to bogata biblioteka połączona ze słownikiem najważniejszych pojęć. Każdemu hasłu w słowniku towarzyszy bibliografia, która poprzez linki odsyła do informacji o konkretnych książkach. Jeśli publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej, biblioteka kieruje do pliku pdf. Wystarczy  kliknąć jeden klawisz "Publikacje z zakresu” – tłumaczy Agnieszka Siekiera, pomysłodawczyni portalu i koordynatorka  projektu "Równość i różnorodność praktycznie" z ramienia Fundacju Fundusz Współpracy.

Słownik daje bardzo wyczerpujące informacje. Można śmiało powiedzieć, że hasła zostały opracowane przez najlepsze  ekspertki i najlepszych ekspertów i praktyków/praktyczki w Polsce. Są napisane przystępnym językiem, dotyczą wszystkich przesłanek dyskryminacji. Wśród haseł możemy znaleźć bardzo różne pojęcia, od ableizmu, poprzez budżet partycypacyjny, ekonomię  feministyczną, poliamorię, prekariat do zarządzania różnorodnością, zbrodni z nienawiści i związków jednopłciowych.

Co więcej, już niedługo powstanie zbiór dobrych praktyk. Będzie można zapoznać się z najlepszymi działaniami z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej, sztuki zaangażowanej czy równosciowych kampanii społecznych. Ostatnim elementem portalu będzie poradnik prawny z informacjami o polskim i europejskim orzecznictwie związanym z dyskryminacją. Udostępnimy praktyczne informacje o tym, jak np. napisać pozew oraz przeglądarkę wszystkich przepisów prawnych odnoszących się do nierównego traktowania. Każda osoba będzie mogła je przeszukać według rodzaju problemu oraz przesłanki.

Portal jest miejscem dla wszystkich, którzy interesują się tematem równości. Ze zbiorów mogą korzystać osoby indywidualne, np. przygotowujące prace naukowe z tej dziedziny, ale też organizacje pozarządowe realizujące równościowe projekty. Wiedzy i inspiracji jest pod dostatkiem.

Ważne, że portal i słownik są stale rozwijane. Dostajemy zgłoszenia i informacje o nowych publikacjach i opracowaniach, o które na bieżąco uzupełniamy naszą bazę. Zapraszamy też wszystkiej organizacje, które przygotowują  materiały dotyczące równości do przesyłania informacji do portalu. Wszystkie odnośniki lub same publikacje z przyjemnością zamieścimy na naszych stronach – mówi Agnieszka Siekiera.

Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) serdecznie poleca i zaprasza na rownosc.info !
 

Portal został stworzony przez Fundację Fundusz Współpracy w ramach projektu „Sieć na rzecz promowania równości i różnorodności w działaniach administracji publicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest partnerskim przedsięwzięciem Fundacji Fundusz Współpracy i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA).

Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś potrzebna w Polsce tak jak nigdy dotąd.

Skip to content