Skip to content

Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej – wydarzenia towarzyszące

Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej 16-22 maja 2022 r.- wydarzenia towarzyszące

 

16 maja 2022 r. – „Edukacja antydyskryminacyjna – umiejętności na nasze czasy”

Bądź z nami 16 maja br. o godzinie 9:00 i przekonaj się sam_a, że edukacja antydyskryminacyjna może być jasna jak słońce. 

Spotkanie inauguracyjne naszego pierwszego w herstorii Tygodnia dla Edukacji Antydyskryminacyjnej to okazja do wysłuchania słów naszego gościa specjalnego  Gerharda Ermischera, Przewodniczącego Konferencji Międzynarodowych Organizacji Pozarządowych (iNGO) Rady Europy oraz osób zajmujących się edukacją antydyskryminacyjną w Polsce na co dzień. 

Poznaj perspektywę trenerską i nauczycielską. Posłuchaj, jak wygląda kwestia równości w polskich szkołach i dowiedz się, jakie nadzieje wiązane są z edukacją antydyskryminacyjną w przyszłości.

Oprócz naszego gościa specjalnego będą z nami jeszcze świetne osoby z Polski:

Lidia Halina Prokopowicz, która łączy pracę nauczycielki języka polskiego oraz trenerki antydyskryminacyjnej i autorki scenariuszy zajęć w Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, i opowie nam, w jaki sposób włącza perspektywę równościową w codzienną pracę z dzieciakami. Lidia pracuje przy Tygodniu dla EA, jest też bohaterką jednej z historii, które opublikujemy w dniach 16-22 maja br.;

Joanna Kluz, uczestniczka naszego kursu podstawowego z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej, a także – od stycznia – członkini TEA Asia mówi o sobie: „Interesuję się edukacją antydyskryminacyjną we wszystkich jej obszarach, chcę dzielić się w tym obszarze swoją energią i umiejętnościami”.

Małgorzata Jonczy-Adamska (Joszka), która jest kierowniczką zamieszania, czyli koordynatorką „Latarni Równości” i Tygodnia dla Edukacji Antydyskryminacyjnej, a także członkinią-założycielką TEA, trenerką antydyskryminacyjną i autorką publikacji. Joszka będzie moderować dyskusję i opowie o tym, co czeka nas przez cały Tydzień dla EA

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski oraz Polski Język Migowy. Wersja angielska zostanie nagrana i udostępniona na naszym kanale Youtube kilka dni po spotkaniu.

18 maja 2022 r. – „Raport Rzecznika Praw Obywatelskich „Równe traktowanie w szkole” – mamy dla Was streszczenie”

18 maja br. w godzinach 17:30-19:00 zapraszamy Was na spotkanie “Raport Rzecznika Praw Obywatelskich „Równe traktowanie w szkole” – mamy dla Was streszczenie”. W czasie spotkania zapoznasz się z informacjami i wnioskami z raportu RPO o równym traktowaniu w szkołach, a Agnieszka Kozakoszczak poda je w skondensowanej, uporządkowanej i przejrzystej formie. Jako osoby zajmujące się edukacją antydyskryminacyjną możemy powoływać się na wyniki tych badań w naszej pracy, a tym samym wzmacniać przekaz o potrzebie i poparciu społecznym dla działań na rzecz równego traktowania w szkołach.

21 maja 2022 r. – „Ludzie między granicami. Nowe scenariusze zajęć / lekcji o uchodźstwie, sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej”

Trzecie spotkanie (w dwóch odsłonach) adresowane jest do nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osób prowadzących edukację nieformalną z młodzieżą.

Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć nastolatkom, skąd w lesie na pograniczu polsko-białoruskim wzięły się nagle dziesiątki Kurdów? Jak rozmawiać o dylematach związanych z granicami i przyjmowaniem migrantów i migrantek? Jak zachęcić do krytycznego oglądu informacji przekazywanych w mediach?

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwa warsztaty on-line, na którym podzielimy się nowo opracowanymi ćwiczeniami. Pozwolą Ci one w atmosferze bezpiecznej rozmowy przekazać wiedzę na temat zjawisk związanych z migracją w Polsce oraz podyskutować o ważnych dylematach dotyczących tego, co dzieje się dosłownie na naszych oczach. Tematyka zajęć obejmuje także zjawiska związane z wojną w Ukrainie.

Zapisy na warsztat – szkoła podstawowa: https://forms.office.com/r/uJw3P45jwb

Zapisy na warsztat – szkoła średnia: https://forms.office.com/r/R9Z13Zx3YB


Kampania “Tydzień  dla Edukacji Antydyskryminacyjnej” to przedsięwzięcie  realizowane z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Więcej informacji o kampanii w zakładce: tea.org.pl/tydzien

Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś potrzebna w Polsce tak jak nigdy dotąd.

Skip to content