Skip to content

Język all inclusive

Grafika z napisem „Latarnia Równości, warsztat on-line 24 marca 2022 r.: Język all inclusive – jak mówić po polsku, żeby nie wykluczać. Ane Piżl.” oraz logotypy projektowe.

Po intensywnym lutym i dłuższej marcowej przerwie serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach online, organizowanych przez nasze stowarzyszenie. Tym razem porozmawiamy o języku inkluzywnym, a warsztat poprowadzi nasza osoba członkowska, Ane Piżl.

Temat: Język all inclusive – jak mówić po polsku, żeby nie wykluczać. 

Termin: 24.03.2022 r., w godz. 17:00-20:00.

Osoba prowadząca: Ane Piżl jest osobą edukatorską, szkoli w zakresie języka inkluzywnego, przede wszystkim w temacie osób queerowych oraz – z racji medycznego wykształcenia i doświadczenia pracy w ratownictwie – o tym, jak rozmawiać z osobami w chorobie i zagrożeniu życia. Jest osobą członkowską Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, od 2003 roku bierze udział w projektach promujących tolerancję, równość małżeńską i widzialność osób LGBT+ w przestrzeni publicznej. Współpracuje z siecią edukatorów i edukatorek Amnesty International, jest finalistką LGBT+ Diamond Awards 2021, absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie i wielu szkoleń dotyczących m.in. zdrowia osób LGBTI+, prawa antydyskryminacyjnego, praw człowieka i przeciwdziałania rasizmowi. Studiuje Gender Studies, w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Od 2006 roku prowadzi szkolenia medyczne.


Zagadnienia poruszane podczas warsztatu:
Będzie o tych utartych i o tych nieprzetartych ścieżkach językowych, o tropieniu nierówności w języku, o ewolucji, androcentryzmie w gramatyce, o zauważaniu różnorodności i o tym, że nic na siłę. Również o tym, czy używanie zaawansowanego języka inkluzywnego nie wyklucza osób, które nie mają dostępu do wiedzy o inkluzywności i czy mówiąc inkluzywnie, możemy się kłócić.


Warsztaty online potrwa 3 godziny i będzie składał się z dwóch modułów:
1) moduł teoretyczny – wprowadzenie do tematu, podstawy teoretyczne i naukowe (moduł nagrywany i udostępniany w bibliotece TEA po naszym spotkaniu, uzupełnione o tłumaczenie na Polski Język Migowy);
2) moduł praktyczny – warsztatowy – ćwiczenia i dyskusje wokół tematu warsztatu (moduł dostępny wyłącznie dla zapisanych osób uczestniczących, nie będzie nagrywany).

Zgłoszenia przyjmujemy przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY do 20 marca 2022 r. Na część otwartą, nagrywaną, zapraszamy wszystkie osoby. O przyjęciu na część warsztatową poinformujemy Cię 21 marca br. Jeżeli liczba zgłoszeń przekroczy nasze możliwości, priorytetowo potraktujemy osoby z mniejszych miejscowości. Zadbamy także o różnorodność grupy pod względem płci.

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z Małgorzatą Jonczy-Adamską, koordynatorką projektu, e-mail: m.jonczy@tea.org.pl.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Latarnia Równości. Pozytywnie o Edukacji Antydyskryminacyjnej”, prowadzonego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś potrzebna w Polsce tak jak nigdy dotąd.

Skip to content