Skip to content

Porozmawiajmy o neuroróżnorodności

Kolorowa grafika z napisem: Latarnia Równości, Warsztat on-line, 8 lutego 2022 r. „Neuroróżnorodność i spektrum autyzmu jako temat pracy w edukacji antydyskryminacyjnej”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach online, organizowanych przez nasze stowarzyszenie. Tym razem porozmawiamy o neuroróżnorodności i spektrum autyzmu w kontekście edukacji antydyskryminacyjnej, a warsztat poprowadzi Ewa Furgał.

Temat warszatu:

Neuroróżnorodność i spektrum autyzmu jako temat pracy w edukacji antydyskryminacyjnej.

Termin: 8.02.2022 r., w godz. 17:00-20:00.

Osoba prowadząca: Ewa Furgał – aktywistka w spektrum autyzmu, założycielka i prezeska Fundacji Dziewczyny w Spektrum. W latach 2007–2019 pracowała w Fundacji Przestrzeń Kobiet, była także członkinią-założycielką Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Laureatka Nagrody Fundacji Polcul za działalność obywatelską. Prowadzi autorskie warsztaty i webinary o specyfice spektrum autyzmu u kobiet i osób socjalizowanych do roli kobiety. Na temat spektrum autyzmu publikowała między innymi w „Krytyce Politycznej”, „Miesięczniku Znak” i „Terapii Specjalnej”. Autorka książki Dziewczyna w spektrum (Biała Plama, 2022), współautorka książek Osoby ze spektrum autyzmu w biegu życia (UMCS, 2020) i Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzmu (Fundacja Dziewczyny w Spektrum, 2021).

Zagadnienia poruszane podczas warsztatu:
Osoby uczestniczące zapoznają się z ewolucją podejścia do spektrum autyzmu, ze specyfiką funkcjonowania autystycznych osób oraz z koncepcją neuroróżnorodności. Porozmawiamy o tym, jak medykalizacja spektrum autyzmu wpływa na sytuację społeczną osób w spektrum. Zastanowimy się, jak uwzględniać przesłankę neuroróżnorodności w pracy edukacyjnej. Jak mówić i pisać o osobach w spektrum autyzmu? Co należy wiedzieć o autystycznych osobach i ich potrzebach z perspektywy edukacji antydyskryminacyjnej?

Warsztaty online potrwa 3 godziny i będzie składał się z dwóch modułów:
1) moduł teoretyczny – wprowadzenie do tematu, podstawy teoretyczne i naukowe (moduł nagrywany i udostępniany w bibliotece TEA po naszym spotkaniu, uzupełnione o tłumaczenie na Polski Język Migowy);
2) moduł praktyczny – warsztatowy – ćwiczenia i dyskusje wokół tematu warsztatu (moduł dostępny wyłącznie dla zapisanych osób uczestniczących, nie będzie nagrywany).

Zgłoszenia przyjmujemy przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY do 1 lutego 2022 r. O przyjęciu na warsztaty poinformujemy Cię do 2 lutego. Jeżeli liczba zgłoszeń przekroczy nasze możliwości, priorytetowo potraktujemy osoby z mniejszych miejscowości. Zadbamy także o różnorodność grupy pod względem płci.

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z Małgorzatą Jonczy-Adamską, koordynatorką projektu, e-mail: m.jonczy@tea.org.pl.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Latarnia Równości. Pozytywnie o Edukacji Antydyskryminacyjnej” realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Edukacja antydyskryminacyjna jest dziś potrzebna w Polsce tak jak nigdy dotąd.

Skip to content