Oświadczenie TEA w sprawie przyjęcia przez Sejm Lex Czarnek
Z trwogą przyjęłyśmy informację o przyjęciu przez Sejm ustawy Lex Czarnek, która zakłada wyraźne zwiększenie roli kuratorów oświaty, co skutkować będzie ograniczeniem decyzyjności i autonomii rodziców, nauczycieli i dyrektorów. Ustawa przewiduje, że treści przekazywane uczennicom i uczniom, muszą zostać zatwierdzone nie przez nauczycieli, nie przez dyrektorów, nie przez rodziców uczniów, a przez kuratora oświaty. Dyrektor_ka szkoły będzie musiał_a na kilka miesięcy przed rozpoczęciem zajęć, które mają prowadzić stowarzyszenia albo inne organizacje, uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty odnośnie treści zajęć.
Lex Czarnek odbiera rodzicom decyzyjność w kwestii wychowywania własnych dzieci. Wyobraźmy sobie sytuację wymagającą szybkiej interwencji. W klasie dochodzi do zachowań przemocowych wobec uczennicy lub ucznia z niepełnosprawnością lub inną cechą tożsamości, która naraża ją/go na dyskryminację. Kadra pedagogiczna decyduje poprosić o pomoc ekspercką organizację pozarządowązajmującą się taką problematyką. Przed Lex Czarnek, było to możliwe, ponieważ to rodzice mieli decyzyjność, jaką organizację przyjąć do szkoły i w jakiej formie zorganizować zajęcia. Rodzice mieli możliwość wyrazić zgodę lub ją wycofać i mieć pełną kontrolę nad tym, czy ich dziecko weźmie udział w zajęciach dodatkowych. W obecnej sytuacji to kurator będzie decydować, jakie zajęcia będą przeprowadzane. Zatem nawet, jeśli rodzice widzieć będą potrzebę organizacji zajęć dodatkowych, mogą zostać pozbawieni możliwości ich organizacji. Przewidziane przez ustawę procedury uniemożliwiają też szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe, ponieważ znacznie wydłużają czas akceptacji planu zajęć. Doskonale wiemy, że w przeciwdziałaniu sytuacjom dyskryminacji liczy się czas. Tymczasem, dyrektor_ka szkoły lub placówki będzie miał_a obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – przedstawić szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, by wreszcie uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla jakichkolwiek działań.
Lex Czarnek zmienia ustój szkoły. Wcześniej to samorząd sprawował pieczę nad szkołami. Teraz to kurator, reprezentujący ministra będzie mógł odwołać dyrektora z powodu “niewypełnienia zaleceń”, bez uzasadnienia i bez możliwości odwołania od tej decyzji. Oznacza to, że władza nad szkołami przechodzi z władz samorządowych do władzy centralnej. Pamiętamy sytuację z Dobczyc, gdzie po zorganizowaniu lekcji o Konstytucji Małopolska Kurator Oświaty próbowała wpłynąć na decyzję burmistrza o odwołaniu dyrektorki szkoły. Teraz niezadowolona kurator będzie mogła swobodnie odwoływać niewygodnych dyrektorów, którzy nie realizują wychowania po linii partii, na przykład organizując zajęcia z Konstytucji czy o prawach człowieka.
Zwracamy również uwagę na zwiększenie pensum nauczycielskiego z 18 do 22 godzin, które skutkować będzie redukcją etatów. Osoby pracujące w polskich szkołach będą bały się utraty pracy. Oczekiwać możemy, że nastąpi nasilenie efektu mrożącego, a kadra nauczycielska będzie unikać poruszania ważnych społecznie tematów, aby nie narażać się na zwolnienie. Lex Czarnek ma więc charakter zastraszający, szczególnie dla nauczycielek i nauczycieli, którzy zajmują się edukacją antydyskryminacyjną czy prawnoczłowieczą.
Drogie Nauczycielki! Drodzy Nauczyciele!
Ubolewamy nad tym, że Ministerstwo i czołowi politycy wyrażają się z pogardą o zawodzie nauczycielskim i podejmują działania, aby zniszczyć Wasz autorytet i ograniczyć decyzyjność. Jako Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej będziemy dalej Was wspierać i walczyć o Waszą autonomię. Będziemy dzielić się wiedzą , materiałami oraz uczyć umiejętności antydyskryminacyjnych, bo wiemy, że jest to potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek.
Drogi Senacie!
Oczekujemy, że podejmiecie uchwałę zawierającą wniosek o odrzucenie Lex Czarnek w całości!
Panie Prezydencie!
Oczekujemy, że zawetuje Pan ustawę w obecnym kształcie. Szkoła powinna być miejscem w którym porusza się bieżące sprawy społeczne, w którym młode pokolenie jest uczone krytycznego myślenia i nawiązywania dialogu, pomimo różnic poglądów. Podpisując ustawę nałoży Pan prawdziwy kaganiec na Polską oświatę!