Romowie w Polsce - co można i trzeba wiedzieć
O czym będziemy mówić?
Webinarium to zaproszenie do lepszego poznania oraz zrozumienia mniejszości romskiej w Polsce. Odpowiemy na pytania:
· Jaka wygląda współczesne życie Polaków i Polek pochodzenia romskiego?
· W jaki sposób tradycyjna kultura łączy się z nowoczesnością?
· Jak wygląda obecna sytuacja społeczna mniejszości romskiej w naszym kraju?
Przyjrzymy się również stereotypom i uprzedzeniom, które wciąż wpływają na wizerunek i życie Romów i Romek w naszym kraju. Przeanalizujemy, jak zmieniały się przez ostatnie dekady i zastanowimy, jak im przeciwdziałać.
Kto poprowadzi spotkanie?
Agnieszka Caban – kulturoznawczyni, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego w Szkole Doktorskiej Nauk o Kulturze i Religii, badaczka kultury mniejszości narodowych i etnicznych, specjalistka w zakresie wielokulturowości. Wykładowczyni i trenerka z zakresu komunikacji międzykulturowej, antydyskryminacji, self-advocacy i in. Działaczka społeczna i obrończyni praw człowieka. Laureatka nagrody im. Heleny Radlińskiej dla animatorów społecznych (wyróżnienie specjalne w 2014 roku).
Autorka licznych artykułów, raportów, redaktorka książek i czasopism, m.in. „Romowie – Przewodnik. Historia i kultura” (2009), „Romowie i Sinti w obozie pracy i zagłady w Bełżcu” (2014, 2020), „Z życia Romni. Tradycja a współczesna cywilizacja – rozmowy” (2014). Autorka działu „Wielokulturowość” magazynu „Kultura Enter” (2008 – 2011) oraz „Kwartalnika Romskiego” (2010 – 2015).
Wiceprezeska Radomskiego Stowarzyszenia Romów „Romano Waśt” (2009 – 2020). Kierowniczka oddziału Muzeum Dialogu Kultur w Muzeum Narodowym w Kielcach (2017 – 2019). Obecnie prezeska Fundacji „Dom na Pograniczu”. A także członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej w 2023 roku odbywa się w ramach projektu "Latarnia Równości 2.0", realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.